Blog Dezertera

Kolaboracja w Jarocinie

30 lat temu Dezerter wszedł do studia nagraniowego, aby zarejestrować swoją pierwszą, pełną, polską płytę studyjną. Otrzymała ona tytuł "Kolaboracja".

Po kilku latach starań udało się wreszcie doprowadzić do nagrania płyty. W ówczesnej sytuacji nie było to proste. Wszystkie utwory musiały przejść przez cenzurę i otrzymać odpowiednie pieczątki, które pozwalały wejść do studia nagraniowego. Z około 40 piosenek przez sito cenzury przeszło 15, co jest niezłym wynikiem... Ale ponieważ cenzor ingerował rónież w poszczególne słowa piosenek, które warunkowo dopuszczał do nagrań, zmuszeni byliśmy do nierównych negocjacji. Nie chcieliśmy nic zmieniać i uparliśmy się na czytelne dla słuchaczy sygnały gdzie nastąpiło cięcie. Na "wypikowanie" słów cenzor nie chciał się zgodzić, ponieważ władza nie chciała pokazywać obywatelom, że isnieje cenzura. Nam z kolei nie zależało aż tak bardzo, żeby tą płytę nagrać za wszelkką cenę. Kompromisem było ograniczenie nakładu płyty i wydanie jej w klubie płytywym, a nie w wolnej sprzedaży. Z tych i kilku innych powodów postanowiliśmy płytę zatytułować "Kolaboracja". To również zostało ocenzurowane, tak jak okładka płyty i kilka tytułów piosenek. 
Teraz po 30 latach od tych ważnych wydarzeń mieliśmy okazję zagrać tę płytę w całości dla szerokiej publiczności na symbolicznym dla nas festiwalu w Jarocinie. Dla nas koncert ten był dużą radością i niesamowitym przeżyciem. Dziekujemy za świetne przyjęcie!

http://www.dezerter.com/galeria/zobacz/Jarocin-Festiwal-2017/

Podziel się z innymi


Zostaw swój komentarz